کد خبر: 2209

تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

روانشناسی رنگ ها در طراحی وب سایت

از نقش رنگ ها در میزان تاثیرگذار بودن سایت بر روی بازدید کننده و کاربران سایت نمی توان براحتی گذشت. رنگ ها در طراحی وب سایت می توانند نشان دهنده شخصیت و قدرت عملکرد شما باشد. این روز ها شاهد رنگ های بسیار زیبا در طراحی سایت ها بوده ایم, اما در اکثر مواقع این رنگ […]

از نقش رنگ ها در میزان تاثیرگذار بودن سایت بر روی بازدید کننده و کاربران سایت نمی توان براحتی گذشت. رنگ ها در طراحی وب سایت می توانند نشان دهنده شخصیت و قدرت عملکرد شما باشد.

این روز ها شاهد رنگ های بسیار زیبا در طراحی سایت ها بوده ایم, اما در اکثر مواقع این رنگ ها هیچ همخوانی با هم ندارند, در این مطلب در خصوص روانشناسی رنگ ها در طراحی وب سایت و همچنین تاثیرگذار بودن آن بر روی کاربران سایت کمی صحبت می کنیم…

The-Psychology-of-Color-in-Web-Design

همانطور که گفته شد نقش رنگ ها در طراحی وب سایت یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین بخش های است که معمولاً مورد توجه طراح سایت و یا کارفرما مورد توجه قرار نمی گیرد.

روانشناسی رنگ ها به ما می آموزد که با توجه به نوع کار خود و نوع عملکرد وب سایت چه رنگبندی را در نظر بگیریم.

بطور معمول از رنگ سفید برای صفحه بندی سایت ها استفاده می شود, رنگ سفید از نظر روانشناسان به معنی صداقت است.

در طراحی سایت های شخصی می توان از سبز تیره و یا سرمه ای استفاده کرد, همچنین برای سایت کودکان بهتر است از رنگ های شاد و روشن استفاده شود.

در اصل هنر طراح سایت است که رنگ ها در طراحی وب سایت را طوری انجام دهد که معرف نوع عملکرد وبسایت و نشان دهنده ی شخصیت کارفرما باشد.

به عنوان مثال, سایت یاهو, که روزانه میلیون ها مخاطب دارد و از صدها بخش متنوع تشکیل شده است, برای هر بخش خود از یک چیدمان و رنگ بندی خاصی در طراحی صفحات اکتیو, استفاده کرده است. مثلا بخش کودکان یاهو با بخش بازرگانی و بخش جستجو آن بسیار تفاوت دارد.

این تنوع در رنگ بندی ها نشان می دهد سایتی بزرگ همچون یاهو نیز توانسته است با رعایت روانشناسی رنگ ها سایت خود را بیش از پیش تاثیرگذار تر کند.

 

۵ نکته مهم در رنگبندی سایت :

۱٫ تاثیر رنگ ها در ۹۰ ثانیه اول روی احساسات کاربر
۲٫ تاثیر مستقیم رنگ برای فروش در سایت های فروشگاهی
۳٫ رنگ های می توانند تاثیر زیادی در رفتار ما داشته باشند
۴٫ اثر گذاری رنگ در فرهنگ های مختلف گوناگون است
۵٫ هر رنگ می توانند پیام خاصی را به چشم کاربر و بازدیدکننده سایت ارسال کنند

 

Brendan-Comp5

 

 

بطور کلی هر رنگ خصوصیات و حال و هوای خاص خود را دارد که در ادامه سعی کرده ایم آن ها را معرفی کنیم :

سفید :

اشاره دارد به صداقت ، پاکیزگی ، صمیمیت ، ملایمت و معاصر بود ن چیزی . سفید بهترین رنگ برای بک گراند های وب است . در تجارت سفید رنگ خستگی گیر و انرژی بخش است .

سیاه :

اشاره دارد به ظرافت ، قدرت ، دلیری ، شهامت ، فریبندگی ، شیطان ، مهارت و باستان . مشکی برای رنگ متن روی یک پس زمینه روشن ایده آل است. این رنگ بعنوان رنگ پس زمینه چشم را خسته میکند .

قرمز :

توانایی ، هیجان ، احساسات شدید ، سرعت ، خطر و تهاجم . این رنگ از بیننده توجه به خود را طلب میکند . در تجارت بمعنی وام و بدهی است . این رنگ شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را تسریع میکند .

آبی :

امنیت ، اعتماد ، مسیولیت پذیری ، سرما ، ایمان ، وفاداری ، وابستگی وجاه و جلال . آبی دومین رنگ عوام پسند است . در تجارت بمعنای ضمانت مالی است .

سبز :

تندرستی ، فراوانی ، حاصلخیزی ، آزادی ، شفا و بهبودی ، طبیعت ، پیشرفت ، حسادت و خونسردی . در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود .

قهوه ای :

تاثیر گذاری ، متانت ، توانگری مالی و کمک کننده بودن . قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان است .

خاکستری :

صمیمیت زیاد ، اعتبار و نفوذ و عملی بودن . در تجارت بمعنای سنت گرایی است .

صورتی :

ملایمت ، شیرینی ، ظرافت و زنانگی ، خوب بودن ، بی گناهی و پرورش کودک .

بنفش :

وقار ، معنویت ، شاهانه بودن ، عیش و نعمت ، دارایی ، اعتبار و نفوذ ، سوگواری و مهارت . در تجارت بزرگ نشان دادن است . بنفش طرفداری از سبک های هنرمندانه است.

نارنجی :

سرزندگی و شوخی ، لذت و خوشگذرانی ، تعادل گرمایی ، تشویق کردن ، چالاکی و نیرو ، تحمل و بلند همتی.

زرد :

نور خورشید ، گرمی ، خوشی ، نامردی ، ترسویی و حسادت . در تجارت درخواست از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است . زرد باعث افزایش تمرکز شده ، سوخت و ساز را زیاد میکند و سخت ترین رنگ برای چشم هاست .

طلایی :

نشانگر گران بودن و پرستیژ است .

نقره ای :

سرما ، علمی بودن و اعتبار و پرستیژ است .

 

 

پس وقتی می خواهید سایت را طراحی کنید و می خواهید تاثیرگذاری بیشتری بر روی کاربر خود بگذارید, بهتر است در خصوص رنگ ها و رنگبندی های سایت بیشتر اطلاعات کسب کنید.

موفق و سربلند باشید

ارسال دیدگاه