کد خبر: 600

تاریخ انتشار: ۶ دی, ۱۳۹۱

منظوراز Whois چیست؟

منظور ما از Whois کسب اطلاعات در مورد یه سایت است . ( شرکت ثبت کننده،صاحب دامنه و …) همه‌ی شرکت‌های ICANN که شرکت‌های بزرگ و اصلی ثبت‌کننده ی نام دامنه‌ها می باشند، یک directory را که شامل اطلاعات کسانی است که صاحب دامنه می باشند نگهداری و بروز رسانی می کنند. این whois database […]

http://www.p30graph.com/wp-content/uploads/whois-domain.jpg

منظور ما از Whois کسب اطلاعات در مورد یه سایت است . ( شرکت ثبت کننده،صاحب دامنه و …)

همه‌ی شرکت‌های ICANN که شرکت‌های بزرگ و اصلی ثبت‌کننده ی نام دامنه‌ها می باشند، یک directory را که شامل اطلاعات کسانی است که صاحب دامنه می باشند نگهداری و بروز رسانی می کنند.


این whois database شامل نام، آدرس، آدرس ایمیل و تلفن صاحبان دامین‌ها می باشد و برای هر کسی که به اینترنت متصل شود قابل دسترسی می باشد. این کار سبب می شود تا صاحبان دامنه بتوانند با مدرک قطعی مالکیت خود را اثبات کنند و همچنین مردم جهت خرید دوباره ی دامنه از روی اطلاعات این شخص می توانند با او تماس برقرار کنند.
همچنین این database صاحب اصلی دامنه را به صورت قطعی و رسمی قابل تشخیص و شناسایی می کند.
از سوی دیگر در اختیار قرار دادن اطلاعات به همه‌ی مردم سبب ایجاد مزاحمت‌هایی از جمله برداشتن email ها توسط spammer ها و تلفن‌ها برای صاحبان دامنه‌ها می شود.
البته بعضی از شرکت‌های ثبت‌کننده سرویسی ارائه می دهند تا اطلاعات شما محفوظ بماند و در whois نمایش داده نشود (البته ممکن است بابت این سرویس مقداری هزینه دریافت کنند). چنانچه مایل نیستید تا برای خرید دامنه با شما تماس بگیرند شما می توانید نزد شرکت‌هایی دامنه خود را ثبت کنید که اطلاعات شما را آشکار نمی کنند.

whois

– datebase های whois تو چه سایت‌هایی وجود داره ؟

تعداد زیادی از سایت‌ها این داده‌ها رو دارن که مشهورترین‌ها اینا هستن :
domains.whois.com/domain.php?action=whois&query=yourweb
whois.internic.net  – The InterNIC
whois.onlinenic.com – The OnLineNIC
whois.arin.net – American Registry for Internet Numbers
whois.ripe.net  – European IP Address Allocations
whois.apnic.net – European IP Address Allocations
whois.nic.mil – US Military
whois.nic.gov – US Government

ارسال دیدگاه